Podłączanie własnej domeny do hostingu

Jeśli jesteś początkującym/cą, ten wpis na pewno Cię zainteresuje. Opiszę krok, po kroku, co trzeba zrobić, aby uruchomić stronę z własną domeną. Zaawansowanym napiszę tylko, że zmieniamy delegację domeny na ns0.nitrohost.pl oraz ns1.nitrohost.pl lub po prostu zmieniamy adres strony w aktualnym DNS na pokazany w panelu.

Po wykupieniu każdej usługi hostingowej, otrzymujesz darmową domenę według wzoru: <numer_klienta>.nitrohost.pl.

Jeśli nie chcesz podłączać własnej domeny z jakiegoś powodu, np. testujesz jakiś szablon, zaczynasz przygodę i nie wiesz jaką nazwę domeny wybrać, polecamy wpis z gotowym WordPressem – kliknij Jak założyć bloga WordPress w 5 minut.

W tym wpisie zajmiemy się podłączaniem własnej domeny i półautomatyczną instalacją WordPressa, którą można oczywiście pominąć, jeśli nie zamierzasz z niego korzystać.

Po wykupieniu usługi Hosting SSD Mini, który znajdziesz w naszym sklepie, w ciągu kilku minut otrzymasz kilka wiadomości e-mail:

  1. Paynow/Przelewy24.pl – potwierdzenie płatności elektronicznej,
  2. [NitroHost – hosting, serwery dedykowane i VPS] Otrzymaliśmy twoje zamówienie! – to potwierdzenie złożenia zamówienia po dokonaniu płatności w sklepie,
  3. [NitroHost] Realizacja zam. nr [1234] – potwierdzenie uruchomienia usługi. Ten mail otrzymujemy po kilku minutach,
  4. Login i hasło do sklepu nitrohost.pl, jeśli zostało zaznaczone odpowiednie pole podczas składania zamówienia.

W trzeciej wiadomości znajduje się link do zalogowania do panelu Plesk oraz login i hasło. Hasła warto zmienić pamiętając o tym, aby nie były one zbyt proste. Plesk nie zaakceptuje hasła, które będzie krótsze niż 8 znaków i nie będzie zawierało małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. (UWAGA! Przy logowaniu do panelu Plesk kliknij na ikonę pokazującą hasło [1]. Czasem po wklejeniu hasła skopiowanego z otrzymanej wiadomości e-mail, na początku znajduje się niepotrzebny odstęp [2] oznaczony na niebiesko – należy go usunąć, aby logowanie się powiodło. Po kilku nieudanych próbach Twój adres IP zostanie zablokowany i należy skontaktować się z BOK, aby go odblokować).

Logowanie do Plesk

Cała operacja nie powinna zająć więcej niż kilka minut.

Możesz już zalogować się do panelu Plesk, gdzie po rozwinięciu menu (czerwone oznaczenie) zobaczysz poniższy ekran:

a po kliknięciu na link Otwórz w sieci, zobaczysz ekran startowy. Tak wygląda Twoja aktualna strona www, która jest także dostępna pod adresem https://<nazwa_klienta>.nitrohost.pl.

UWAGA! automatyczne tworzenie certyfikatu Let’s encrypt do strony zostało wyłączone, bo w tej chwili certyfikat jest niepotrzebny i utworzymy go dopiero po podłączeniu docelowej domeny.

Zakładając, że kupiliśmy wymarzoną domenę lub wylicytowaliśmy coś na giełdzie domen, to aby dołączyć ją do Twojego konta i zobaczyć powyższy ekran, musisz wykonać kilka operacji.

Pierwszym krokiem jest zmiana nazwy domeny przypisanej do Twojego konta, w tym celu z menu Hosting i DNS wybieramy Ustawienia hostingu

i ustawiamy poniższe parametry:

  • zmieniamy nazwę domeny, na własną – tu nitroseo.pl,
  • Preferowana domena – wybierz wariant, który preferujesz. W przypadku długich domen www można pominąć. Oczywiście, jeśli ktoś wtedy wpisze www.twojadomena.pl, to także strona się otworzy, ale bez słowa “www”.
  • W pozycji Bezpieczeństwo możemy zostawić obsługę SSL/TLS włączoną, gdyby jednak Twoje oprogramowanie zablokowało stronę ze względu na nieprawidłowy certyfikat, to możemy ją wyłączyć na chwilę. Certyfikat SSL wygenerujemy po uruchomieniu domeny. Twoja strona musi działać, aby go wygenerować.

Innymi pozycjami nie musisz się teraz przejmować.

I to wszystko, po stronie panelu Plesk. Aby podłączyć domenę trzeba wykonać jedną czynność w panelu konfiguracji domeny, którą posiadasz.

Są dwie możliwości, jednak pierwsza jest zalecana, ze względu na przejęcie pełnej obsługi przez panel Plesk:

  • zmiana delegacji domeny na serwery DNS obsługiwane przez NitroHost ns0.nitrohost.pl oraz ns1.nitrohost.pl. Czas propagacji, czyni wprowadzenia zmian, może dojść do 24 godzin w przypadku domen z historią. Nowe domeny powinny działać wcześniej.
  • zmieniamy adres strony w aktualnym DNS na pokazany w panelu, w tym przypadku: 145.239.188.44. Uwaga ta zmiana podłącza jedynie stronę www, ale nie pocztę. Także certyfikaty nie odnowią się automatycznie.

Testem, że zmiana się powiodła, będzie pokazanie się powyżej pokazanej strony Plesk po wpisaniu do przeglądarki Twojej nazwy domeny – tu nitroseo.pl. Jeśli zostawiłeś opcję Obsługa SSL włyłączoną, Twoja przeglądarka powiadomi Cię, że strona jest niezabezpieczona, jeśli była włączona również zobaczysz ostrzeżenie, a nawet Twoje oprogramowanie może stronę zablokować. Może być konieczne kliknięcie na link, że wchodzisz na własną odpowiedzialność.

Teraz tworzymy poprawny certyfikat Let’s Encrypt, który zabezpieczy stronę i takie ostrzeżenia nie będą się pojawiały.

Klikamy na Certyfikaty SSL/TLS …

oraz na Wydaj ponownie certyfikat.

Potem akceptujemy Pobierz za darmo

Wybieramy wszystkie opcje zaznaczone na ekranie poniżej i konieczne ważny adres e-mail. Certyfikat będzie ważny 3 miesiące, po czym zostanie automatycznie odnowiony.

Po kliknięciu na powyższy przycisk zobaczymy ekran wydawania certyfikatu. UWAGA! Watro poczekać co najmniej 30 sekund, przed kliknięciem na przycisk Przeładuj. Jeśli operacja się nie powiedzie, powtarzamy wszystkie kroki i zwiększamy czas oczekiwania.

Po udanej operacji zobaczymy poniższy ekran. Wszystkie komponenty są zabezpieczone certyfikatem (czerwona strzałka) i odtąd żadna przeglądarka nie będzie zgłaszał ostrzeżeń. Dodatkowo w adresie strony pojawi się kłódka. Warto sprawdzić całą konfigurację klikają na link Uruchom SSL Labs Test (zakreślone na niebiesko).

 

Po minucie testów, ekran powinien wyglądać jak poniżej.

Kolejnym krokiem będzie instalacja WordPressa, którę opisujemy we wpisie Samodzielna instalacja WordPressa.

Plesk Poradnik

Dodaj komentarz