Kłódka w pasku adresu strony

Na pewno zauważyliście, że wiele stron internetowych posiada ikonę kłódki w pasku adresu. Co to oznacza i co może się stać jeśli wejdziemy na stronę nie posiadającą tego oznaczenia?

Ikoną kłódki przeglądarki oznaczają połączenie internetowe, które jest zaszyfrowane. Oznacza to, że wszystkie informacje wymieniane pomiędzy Twoją przeglądarką a serwerem są zabezpieczone. Wówczas zamiast http:// na początku adresu strony pojawia się https:// (ang. Hypertext Transfer Protocol Secure), oznaczający bezpieczne połączenie. W praktyce, Twoje dane wpisywane w formularzach kontaktowych czy zamówieniach są chronione przed przeczytaniem przez osoby nieuprawnione.

Aby Twoja strona korzystała z tych zabezpieczeń, musisz zainstalować certyfikat SSL. W ramach każdego konta hostingowego podstawowy certyfikat Let’s encrypt otrzymujesz bezpłatnie, a jego instalacja zajmuje minutę. Jest to certyfikat typu Wildcard, co oznacza zabezpieczanie głównej domeny oraz wszystkich subdomen, poczty itp. Zajrzyj na te strony, aby zobaczyć jak to zrobić: Jak założyć bloga WordPress w 5 minut lub Podłączanie własnej domeny do hostingu. Jeśli potrzebujesz inny certyfikat, możesz kupić do i zainstalować za pomocą panelu Plesk.

Jakie są jeszcze korzyści ze stosowania certyfikatu i dlaczego każda firma musi go mieć. Coraz częściej zabezpieczenia sieci u Twoich klientów nie pozwalają na otwierania stron bez certyfikatu,  dlatego jego posiadanie gwarantuje dotarcie do większej liczby osób zainteresowanych Twoim biznesem czy blogiem. Także Google znacznie gorzej pozycjonuje takie strony oraz wymaga certyfikatu do uruchomienia reklamy. Podobnie postępują portale społecznościowe. Jeszcze niedawno kłódka zwiększała prestiż strony, ale obecnie jej posiadanie to już obowiązek.

Po instalacji certyfikatu i włączeniu protokołu HTTPS w panelu, ocenę zabezpieczenia Twojej strony możesz sprawdzić za pomocą narzędzia SSL Labs. Wynik powinien wyglądać jak powyżej.

bezpieczeństwo Poradnik

Dodaj komentarz